159 - Brera - Spider Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

159 - Brera - Spider Alırken Dikkat Edilecek Noktalar


159 Alfa Romeo üretimi dayanıklılığı ile bilinir. Travers sökümünden ötürü, Rot ayarlarındaki bozukluklardan ön lastiklerin çabuk aşınması gözlemlenir. Bu problem Rot ayarı yapıldığında travers ayarını geometrik açılarına geri getirerek düzeltilir. Ön süspansiyon bölümünde üst salıncakların burçların yıpranması gözlenmektedir. Alt Salıncakların Arka Burçları aşınarak zamanla boşluk yapmaktadır. Bu sorun 159 larda bozuk zeminlerde hışırtı sesleri ile kendini belli eder. Bir hırıltı var ise Ön üst salıncakların kontrol edilmesi önerilir.

Dizel Motorlu arçalarda Aks problemleri gözükmektedir. Bu problem esasında kullanıcı kaynaklı olup, maliyeti yüksektir. Direksiyon kutusu belirli km ler sonra boşluk yapmaya başlar. Tamiri hemen hemen 1 günü bulmaktadır. Direksiyon kutusunda ki sertlikler, yağ haznesinin filtresinin tıkanması ile kaynaklanır. Yağ haznesinin değişimi ile giderilmektedir. (Direksiyon Yağ Haznesi)


1.9 JTS, 2.2 JTS Benzinli motorlarında Motor ışığının yanması gibi bir durum görülebilir. Bu durumda kam zincirinden kaynaklanmaktadır. Kam zinciri değişimi ile problem bitmektedir. Fakat Maliyeti yüksektir.

1.9 JTD motorlar araca en uygun motor olmakla birlikte, Ele alınacak üç temel sorun bulunmaktadır. Egzoz gazı devirdaim (EGR) valfi uzun süreli olarak görülen problemdir. Aracın güç kaybına sebep olur. Diğer problem su pompası yataklarındadır. Son olarak rakip firmalara göre Alfa Romeo daha iyi bir emme manifoldu üreterek, bu emme manifoldunda kurumlar görülmektedir. Emme manifoldu temizlenmeye gidilir. Eğer netice alınmaz ise değişmesi gerekmektedir. Bütün bu problemler korkutucu olarak gözüksede rakip turbo dizel motorlara göre triger kayışının gerilmesi sorunu yaşanmamaktadır.

İç Trim Parçaları yeni modellere göre pek ekonomik olmayıp, aşınması kolay parçalardır. Cam butonu kaplaması, Vites Topuzu gibi parçalar kolay aşınabilmektedir.

Brera ve Spider da iç trim parçalarında ki aşınma daha azdır. Yürüyen Aksam ve Motor teknolojileri aynı olan araçların, sorunları ortaktır.

Benzinli bir 159 Dizel 159 a göre bakım masrafları daha az denilebilir. Fakat şehir içinde ki tüketim Benzinli motorlarda yaklaşık 3 litre daha fazla olduğu için dizel tercih sebebi olmaktadır. Uzun yol mesafesinde dizel ve benzinli motorların Yakıt tüketimleri hemen hemen aynıdır.

Not: Burdaki bilgiler ön görülmüş, genel bilgilerdir. Tecrübe ve kullanıcı şikayetlerinden toplanan bilgiler içerir. Araç Almadan önce mutlaka güvendiğiniz bir servise ekspertiz yaptırmanızı öneririz.